به سپهراموز بپیوندید

چرا سپهرآموز ؟ ( قسمت دوم )

قسمت دوم داستان : چرا سپهرآموز !

روزتون بخیر و ایام به کام

در قسمت قبل در مورد اینکه چه بر سر بزرگترین آرزوی زندگی من آمد، اندازه سر سوزن باهاتون درد دل کردم.

در این قسمت میخوام در مورد شروع و آینده این سایت به ظاهر کوچولو باهاتون صحبت کنم .

از اونجایی که هر شری میتونه هزاران خیر در بر داشته باشه ، کرونا با همه مشکلاتش در حد و حدود زیادی باعث بهبود وضعیت اگاهی و فرهنگی مردم دنیا شده .

مردم دنیا و کشور عزیزمون از طریق شبکه های اجتماعی یادگرفتند که چطور از امکانات مفید اینترنت و فضای مجازی استفاده کنند.

شرکتهای تبلیغاتی با ترویج آموزش از راه دور و  ارائه خدمات هاستینگ کلاسهای آنلاین به مربیان و خانواده ها، مفهوم اموزش از دور رو کاملا جا انداختند.

الان دیگه همه یاد گرفتند چطور از راه دور آموزش ببینند و با هم تعامل علمی و فرهنگی داشته باشند .

از طرفی سایتهای زیادی مثل مکتبخونه و فرادرس و اپارات فرهنگ اموزش از راه دور و اموزشهای ویدئویی رو ترویج دادند و همچنین ترس مردم از پرداخت و خریدهای قانونمند اینترنتی هم ریخته  این پدیده گسترش تکنولوژی اموزش انلاین حداقل برای شخص من یه پیروزی بزرگ به حساب می آد. بعضی وقتها فکر میکنم 30 سال زودتر به دنیا اومدم !!! 🙄

ماهیت سایت سپهرآموز یک پایگاه خبری برخط و دارای مجوز اداره فرهنگ و ارشاد کشوره و علاوه بر اون پروانه انتشار دیجیتال مبتنی بر حامل رسانه های دیجیتال رو هم داره ، درگاه بانکیش هم زرین پال و مطمئنه  و تا اطلاع ثانوی هم تنظیم همه عضویتهای پولی بطور دستی توسط خودم انجام میشه. ( این از جنبه اعتماد سازی و قانونمند بودن فعالیت سپهرآموز )

اما نکته مهم دیگر محدود بودن فعالیت سپهراموز به آموزه های فیزیک و ریاضیاته .

یه جورایی مدرسه آنلاین اختصاصی فیزیک و ریاضیات

شاید از خودتون بپرسین چرا فقط فیزیک نداریم ؟ دلیلش خیلی واضحه : فیزیک بدون ریاضیات معنی نداره .

یادش بخیر استاد خلخالی که اولین استاد ریاضی دانشگاهم بود چقدر تاکید میکرد که یک لیسانس فیزیک باید به اندازه یک دکترای ریاضی ؛ سواد ریاضی داشته باشه .

بنده خدا کاملا حق داشت فقط یک ریاضیدان واقعی میتونه مفاهیم فیزیک رو کاملا درک کنه .

یک مثل دیگر هم بین اساتید فیزیک رایجه که میگن : اگر فکر میکنی از کوانتوم چیزی فهمیدی مطمئن باش که از فیزیک اصلا هیچی نفهمیدی ! 😉

دلیل اینکه از 17 سالگی تصمیم داشتم یه مدرسه انلاین فیزیک تاسیس کنم ریشه در نحوه تدریس رایج  فیزیک دارد.

مثلا من همیشه دوست داشتم تفاوت بین پدیده های مشابه رو با چشمم ببینم و با وجودم لمس کنم . در کتابهای ما و شیوه تدریس و کلا مدارس ما چنین شرایطی وجود نداره .

شما دوست دارین مقاومتهای مختلف در اختیار داشته باشین و در مدارهای مختلف قرار بدین و اعداد واقعی ( با احتساب خطای اندازه گیری ) رو با چشماتون ببینین و درک کنین ولی این امکان وجود نداشت کلاس های فیزیک با دو سه تا فرمول قلمبه سلمبه یا تعریفهای انچنانی شروع میشوند و دانش آموز یا دانشجو هیچ درک واضحی از این که دو ساعت از عمرش را قرار است صرف چه چیزهایی بکند ، ندارد .

مجبور هستی مثل بچه خوب بنشینی و تمام حواست به تخته و نت نوشتن باشد و کاری را که دانشمندان بزرگ در طی سالیان زیاد انجام داده اند را در 2 ساعت خوب یاد بگیری و جلسه بعد هم نمره کوئیزت ، حتما 20 باشد . الحق که انتظار وحشتناک و نابجایی است اما همین است که میبینید و همه در طول سالیان متمادی فیزیک را اینگونه یاد گرفته ایم.

در سپهراموز شیوه تدریس فیزیک ، اصلا انچه که دیده و شنیده اید، نیست .

ما در اینجا در مورد سر منشاء فرمولهای فیزیک صحبت میکنیم . قصه کشف پدیده ها و یا اختراع وسیله ها و ادوات فیزیکی را بررسی خواهیم کرد.

ما اینجا محدودیت زمانی ترمی و سالی نداریم و خیلی آرام و اهسته و پیوسته صفر تا صد فیزیک ( آنچه تا کنون یاد گرفته ایم ) را به شیوه ای کاملا متفاوت و دوست داشتنی مرور خواهیم کرد.

فرقی نمیکند دانش اموز دبیرستان – هنرستان باشید یا معلم بازنشسته !  پزشک باشید یا بازاری …

شیوه مطرح کردن مطالب طوری است که به شما لذت یادگرفتن را می چشاند … همه ما آدمها خیلی دوست داریم بدانیم که دنیا چگونه کار میکند و قوانین طبیعت چگونه عمل میکنند .

شما میتوانید جواب بسیاری از سوالها را که در اعماق وجودتان خاک میخورد ، همینجا در سپهر اموز پیدا کنید .

ما ایرانی ها اینطور یاد گرفته ایم که یک لیسانس و یا دکتری داشتن در مورد یک زمینه علمی یا هنری و … برایمان کافیست و کمتر کسی از ما دوست دارد سایر رشته ها را امتحان کند ، نه بخاطر مدرکش ! بخاطر مفاهیم جذابش …

مثلا شاید کسی که مکانیک خوانده و کارش تعمیر یا ساخت ماشین آلات است شاید دلش بخواهد از روانشناسی بالینی سر درآورد ؛ خب چه اشکالی دارد ؟ چه عاملی میتواند در برابر خواست یک انسان اینقدر محدود کننده باشد که جلوی برآورده شدن ساده ترین نیازهای ذهنی او را بگیرد ؟

هیچ ایرادی ندارد پزشکی ترانه بخواند یا دندانپزشکی تعمیر کار ماشین شود ! نه تنها ایراد ندارد بلکه نشانگر اوج شکوفایی شخصیت فرد مورد نظر است که به خواستهای ذهنی و تمایلات درونیش احترام میگذارد و خودش را در زندان انتخابهای درست یا نادرست گذشته اش تا ابد محصور نمیکند .

ما در سپهراموز به این حس کنجکاوی شما احترام میگذاریم و مفاهیم فیزیک را به ساده ترین و ملموس ترین وجه ممکن بررسی میکنیم .

در دیوار سایت هم فهرست کوتاهی از چند مبحث مختلف آشنا را نوشته ایم که به مرور زمان مطالبش درج میشود ( شاید این مرور زمان یکی دو سال طول بکشد ما که عجله ای نداریم .)

برخلاف انچه در اموزش فیزیک متوسطه و دانشگاه دیده اید ؛ زمینه های مرور علم فیزیک در اینجا محدود به یک دوره یا مقطع خاص نیست … یعنی اینطور نیست که اول 10 صفحه در مورد مقاومتها بخوانیم و برویم سال دوم 20 صفحه در مورد جریانها یاد بگیریم بعد 30 صفحه در سال سوم در مورد مدار ها و ناگهان در دانشگاه هزاران صفحه از ………… واااای دنیای شیرین ولی بسیار پیچیده و درهم و برهم که نمیدانی کدامش را انتخاب کنی و ادامه دهی … 😀

در سپهراموز چه میکنیم ؟

1 ) پیوستگی مطالب را جایگزین گسستگی و بی سرو ته بودن موضوعات خواهیم کرد.

2 ) بدون مقدمه سراغ تعریفها و فرمولها نمیرویم . هر مطلبی که عنوان میشود تاریخچه و قصه خود را خواهد داشت . مفهوم ها را بجای حفظ کردن ، می بینیم و تفاوت بین کلمات را درک خواهیم کرد.

( یادتان باشد فیزیک علمی است که اگر شما جای دو کلمه را در تعاریفش جابجا بنویسید، گاهی اوقات کلا مفهوم و معنا تغییر میکند و ترتیب کلمات گاهی حتی یک مکث ساده ، گاهی بودن یا نبودن یک “و” میتواند معنی کل تعریف را عوض کند.

3 ) اینجا خبری از نمره دادن و امتحان گرفتن از کسی نیست ( کنکور های آزمایشی آنلاین فیزیک، فقط بخاطر سنجش میزان یادگیری است و کاملا اختیاری جهت تمرین بیشتر برگزار می شود) صرفا میخواهیم یاد بگیریم پس محدودیت سنی و زمانی و مکانی نداریم .

( آرزوی من این بود که همه بچه های محروم کشورم که امکان یادگیری فیزیک را ندارند، یا حداقل به معلم خوب دسترسی ندارند، فرقی نمیکند در تهران باشند یا در یک روستای محروم کشور، بطور مشترک از امکان یادگیری این درسها برخوردار شوند و هیچ تفاوتی بین اموخته های فیزیک دانش اموزان مدارس عادی و پولی نباشد) چون یادگرفتن فیزیک به معنای واقعی ، دیدگاه و نگرش انسان را نسبت به طبیعت و محیط اطرافش؛ تغییر میدهد و معقولتر و پخته تر میکند.

4 ) سپهراموز برای همه است در حد توان! سعی خواهیم کرد با ارائه پادکست های صوتی؛ مطالب و درسها را برای نابینایان عزیز هم منتشر کنیم .

5 ) سپهراموز تلاش میکند دورنما ( صفر تا صد و اینده ) مطالب علمی ، و یا بطور کلی قطب نما و نقشه راه را به شما علاقمندان نشان دهد و نقش یک مشاور تحصیلی خوب را برای انهایی که نیاز دارند ، ایفا کند.

( مثلا وقتی در مورد معادلات ریاضی صحبت میکنیم از مباحث خیلی ساده معادله درجه اول شروع میکنیم و داستان وار به معادلات دیفرانسیل و ماتریسی و … می رسیم . شما تا هرکجا که دوست دارید مطالعه کنید و پیش بروید … مهم داشتن قطب نما برای پیمودن مسیر و یک نقشه راه است که از گمراهی و سردرگمی فیزیک اموز جلوگیری میکند و باقیش به تصمیم گیری شما بستگی دارد.

…. بقیه مطلب را در پست : ” چگونه در فیزیک 20 بگیریم ؟ “ دنبال کنید !

روز و روزگارتان به خوشی و خرمی…

 

دیدگاهتان را بنویسید

درباره " سپهرآموز"

سامانه برخط اطلاع رسانی اختصاصی در زمینه فیزیک و علوم پایه با عنوان “سپهرآموز” ، شماره مجوز : 83315

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

مجوز انتشار رسانه برخط و غیر برخط : 5620

لطفا توجه بفرمائید ...
بدلیل کثرت تعداد شما عزیزان و اشتغال به ضبط و محتوی نویسی ، تماس تلفنی پاسخ داده نمیشود فقط از طریق تیکت پشتیبانی و پیامگیر واتس آپ یا پست الکترونیکی اقدام نمائید .
ارتباط با پشتیبانی از طریق ارسال تیکت از محیط حساب کاربری

پست الکترونیکی :     info@sepehramooz.com

پیامگیر فقط واتس آپ در ساعات اداری : 09366938664

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سامانه برخط ” سپهرآموز ” می باشد . کپی محتوی حتی با ذکر منبع نیز مجاز نمی باشد.