به سپهراموز بپیوندید

چگونه در فیزیک 20 بگیریم _ قسمت دوم

چگونه در فیزیک 20 بگیریم؟

قسمت دوم 

به عبارتی ممکن است شما 20 بگیرید ولی این 20 هرگز نمیتواند ملاک یادگیری کامل شما باشد. پس اگر 20 گرفتید فکر نکنید علامه دهر شدید … ! اصلا مغرور نشوید چون همین غرور کاذب در آینده شما را شکست میدهد و افسرده میکند !

باز هم به تلاش خود ادامه دهید و روزبه روز دانشتان را افزایش دهید چون تنها دانش و اگاهی است که در زندگی به درد شما خواهد خود و نمره ها فقط روی کاغذ میماند و اگر ادامه ندهید و به نهال نوشکفته مغزتان آب و غذا ندهید !!! بعد از مدیتی فراموش میشود و همه زحمتهایتان که در بهترین روزهای عمرتان متحمل شده اید و وقت عزیزتان را صرف کرده اید هدر میرود.

حالا میرویم سر اصل مطلب .

چگونه در فیزیک 20 بگیریم ؟

1 ) اول باید مفهوم مورد نظر در درسهایتان را بخوبی بفهمید

2 ) با چندین بار تکرار مطالب ، آنها را ملکه ذهن خود کنید … حفظ طوطی وار مد نظرم نیست … بفهمید و حفظ کنید . ( افرادی که فکر میکنند در فیزیک نباید چیزی را حفط کنند سخت در اشتباهند اول فهم بعد تکرار برای حفظ و نگهداری مطلب در مغز.  بهتر این است که بگویم شما باید مطالب را از (رم مغزتان) به هارد ( حافظه بلند مدت ) انتقال دهید تا در زمان لازم قابل استفاده باشند.

3 ) تا میتوانید در مورد انچه یادگرفته اید در ذهن خود مسئله طرح کنید و از خودتان 2 سوال چرا و چگونه را بارها و بارها بپرسید … و سعی کنید در حد مطلب به آنها برسید … خوشبختانه اینترنت و گوشی الان دم دست همه هست یک جستجوی ساده در اینترنت میتواند به شما کمک زیادی در این مورد بدهد.

4 ) انچه را که یاد گرفته اید به زبان کاملا عامیانه و با نقاشی و طرح ، روی کاغذ سنتی و یا صفحه کامپیوتر بنویسید و ثبت کنید.

5 ) نوشته های خود را با متن علمی که به عنوان مرجع آموزشی از آن استفاده میکنید مطابقت دهید و اشتباهات خود را اصلاح کنید .

6 ) راجع به آنچه یادگرفته اید با پدر یا مادر خود ، دوستان و خواهر و برادر کوچک یا بزرگ خود که حتما علاقمند هستند در میان بگذارید و بحث های شیرین باز کنید این بحث و گفتگوهای جذاب میتواند راهگشای ادامه مسیر باشد و جدیت و علاقمندی شما ، و درنهایت میزان نتیجه مثبتی را که میگیرید بیشتر کند !

7 ) با حوصله تمرینهای مرجع آموزشی خود را حل کنید و به هیچ عنوان دنبال پاسخهای سریع و تستی نباشید .

8  ) هر سوال را تحلیل کنید مثلا اگر داده صورت مسئله ای منفی بود یکبار دیگر با عدد مثبت ، همان مسئله را حل کنید و جوابها را مقایسه کنید ! عدد را صفر بگذارید و بازهم محاسبات خود را تکرار کنید . علاوه بر این سعی کنید روشهای مختلفی را برای حل مسئله پیدا کنید و به یک روش خاص انرا حل نکنید ! راحتتان کنم برای مسئله ها وقت بگذارید و به صورت یک بازی با آنها برخورد کنید و سعی کنید فکر کنید ! تمرکز کنید و بازهم فکر کنید …

9 ) یادتان باشد پاسخ مسئله مهمترین رکن مسئله نیست!  بلکه روشهای حل مسئله مهم است . خیلی خوب است که شما توانایی حل فوری یک مسئله را داشته باشید اما اگر بیشتر در مورد یک مسئله فکر کنید هم راحهای بهتر و بیشتری به نظرتان میرسد و هم اینکه شاید جوابهای متفاوتی داشت باشید … نگران نباشید دنیای فیزیک دنیای مسائل ضد و نقیض و وارونه است و گاهی پاسخهایی که به نظر اشتباه هستند در حقیقت با پیشرفت علم ثابت میشود که درست بوده اند. پس تمرکز بر تحلیل و روش حل کردن مسئله باشد نه جواب .

10 ) اشتباه مرا تکرار نکنید ( من از نوشتن مقاله های علمی با سبک و سیاق امروزی ) بیزار بودم و اصلا دنبال مقاله نوشتن نمیرفتم و دوست دارم عملی کار کنم کمتر حرف بزنم بیشتر فکر کنم و نتیجه بگیرم و برای دل خودم فیزیک بخوانم. ( مقاله نوشتن را از همان سنین دبیرستان یاد بگیرید تا وقتی بزرگ شدید خیلی راحت بتوانید دانسته هایتان را منتشر کنید ) نوشتن مقاله (علمی واقعی! نه آنچه که در دنیا در حال حاضر شاهدش هستیم و به یک منبع درامد و رقابت کورکورانه تبدیل شده  و ) ، میتواند به شما کمک کند سکان علم را به دست بگیرید و بر موضوع مسلط تر شوید.

11 ) جلوی آینه بایستید و بخودتان فیزیک درس بدهید … تجربه ثابت کرده وقتی موضوعی را تدریس میکنی بهتر میفهمی چون در موضع بالاتری قرار داری و حس میکنی توانایی فهماندن مطلب را داری .

12 ) اصلا مهم نیست 20 بگیرید یا نه ! پس یه خودتان استرس ندهید … یعنی کل مطالب را تا روز امتحان چند بار مرور کنید نمونه سوالهای امتحانی مختلف را به روشهای تشریحی  و آنچه که در بند 8 توضیح دادم ، حل کنید و نگران نتیجه نباشید.

حالا شما دو نتیجه میگیرید: هم نمره بالا ( بازم میگم رو 20 تمرکز نکنید تا استرس نگیرید ) و هم فهم بالا

به شما تبریک میگم : شما برنده این مرحله از زندگی خود شده اید .

 

در ضمن در پست چگونه مسائل فیزیک را حل کنیم ؟ در مورد تکنیکهای حل مسائل در آینده نزدیک ، صحبت خواهیم کرد.

لطفا در مورد تک تک حرفهایی که در این پست زدم ، به دقت فکر کنید… فکر کنید و باز هم فکر کنید …

روز و روزگار خوش و ایام به کام !

 

دیدگاهتان را بنویسید

درباره " سپهرآموز"

سامانه برخط اطلاع رسانی اختصاصی در زمینه فیزیک و علوم پایه با عنوان “سپهرآموز” ، شماره مجوز : 83315

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

مجوز انتشار رسانه برخط و غیر برخط : 5620

لطفا توجه بفرمائید ...
بدلیل کثرت تعداد شما عزیزان و اشتغال به ضبط و محتوی نویسی ، تماس تلفنی پاسخ داده نمیشود فقط از طریق تیکت پشتیبانی و پیامگیر واتس آپ یا پست الکترونیکی اقدام نمائید .
ارتباط با پشتیبانی از طریق ارسال تیکت از محیط حساب کاربری

پست الکترونیکی :     info@sepehramooz.com

پیامگیر فقط واتس آپ در ساعات اداری : 09366938664

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سامانه برخط ” سپهرآموز ” می باشد . کپی محتوی حتی با ذکر منبع نیز مجاز نمی باشد.